Znaczki kolekcjonerskie z Piastami

Odrobina czasu, szczypta wytrwałości i bakcyl zbieracza. To najprostszy przepis na zdobycie kolekcjonerskich znaczków turystycznych. Najnowsza ich edycja przedstawia sylwetki polskich władców. Jak je zdobyć?

Władcy piastowscy w serii kolekcjonerskiej znaczków turystycznych

Seria "Poczet królów i książąt polskich" zapoczątkowana została w grudniu 2017 r. znaczkiem z numerem 64. Wczoraj ukazało się kolejnych pięć znaczków z podobiznami polskich władców (uwzględniono również Dobrawę - żonę Mieszka I i Rychezę - żonę Mieszka II Lamberta). Aktualnie serię tworzy 17 znaczków - ostatni z numerem 80.

Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 64 Mieszko I
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 65 - Dobrawa
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 66 - Bolesław Chrobry
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 67 - Mieszko II Lambert
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 68 - Rycheza Loretańska
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 69 - Kazimierz Odnowiciel
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 70 - Bolesław II Śmiały
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 71 - Władysław Herman
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 72 - Bolesław Krzywousty
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 73 - Władysław Wygnaniec
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 74 - Bolesław Kędzierzawy
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 75 - Mieszko III Stary
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 76 - Kazimierz Sprawiedliwy
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 77 - Leszek Biały
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 78 - Władysław Laskonogi
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 79 - Henryk Brodaty
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 80 - Konrad Mazowiecki

Jest to już trzecia seria znaczków kolekcjonerskich. Wcześniejsze serie (numery od 1 do 63) prezentowały wizerunki zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pełna lista znaczków kolekcjonerskich dostępna jest na stronie znaczki-turystyczne.pl. Poniżej lista przedstawicieli piastowskiej dynastii, którzy już figurują na awersach kolekcjonerskich znaczków turystycznych:

Kiedy pojawią się kolejne znaczki z serii "Poczet królów i książąt polskich"? Wszystko zależy od zaangażowania miłośników drewnianych krążków. Jeśli przyrost znaczków będzie duży to jest szansa, że jeszcze w tym roku powstaną kolejne znaczki kolekcjonera z tej serii.

Gra dla kolekcjonerów

Zdobycie znaczków kolekcjonerskich nie jest wcale takie łatwe. Co prawda są one wydawane za darmo kolekcjonerom, ale trzeba spełnić kilka warunków gry kolekcjonerskiej. Poza tym trzeba pamiętać, że znaczki kolekcjonera są przyznawane zgodnie z kolejnością, czyli jeśli ktoś nastawia się na zdobycie serii "poczet" (17 znaczków) musi się liczyć z tym, że najpierw musi zdobyć wszystkie poprzednie znaczki z serii "zwierzęta" (63 znaczki).

Mapa znaczków turystycznych w Polsce

Tak więc chcąc zdobyć pierwszy znaczek z wizerunkiem Mieszka I trzeba w całej Polsce odwiedzić blisko 600 miejsc posiadających znaczki, zakupić je, odpowiednio opracować kupony i wysłać do centrali. Ale jest to jak najbardziej możliwe ponieważ czołowi polscy „znaczkomaniacy” dochodzą w tej chwili do 75-go znaczka kolekcjonera, a to dowód na to, że się da, choć trwa to czasem dość długo.

Znaczki turystyczne z logo Szlaku Piastowskiego

Od czerwca tego roku można natrafić na znaczki turystyczne z obiektami Szlaku Piastowskiego, które na rewersie posiadają logo Szlaku. Takie "nietypowe" krążki mają już:

Trwają prace nad kolejnymi znaczkami opatrzonymi logo Szlaku Piastowskiego. Listę obiektów Szlaku Piastowskiego, w których można zdobyć znaczki turystyczne znajdziesz tutaj.

 

źródło: znaczki-turystyczne.pl

Zapisz się na newsletter