Weekend na Szlaku Piastowskim - relacje z wydarzenia

Weekend na Szlaku Piastowskim już za nami. W dniach 30 września – 2 października na terenie Wielkopolski i Kujaw odbyła się pierwsza edycja święta Szlaku Piastowskiego.

Do akcji włączyły się w sumie 33 obiekty z 27 miejscowości Szlaku Piastowskiego, w których zorganizowano łącznie prawie 100 realizacji. Wśród najważniejszych były spacery z wojem, czyli przechadzki z przewodnikiem, warsztaty, inscenizacje i gry miejskie. Wśród atrakcji turystyki aktywnej można było wziąć udział w rajdach rowerowych lub w spływie kajakowym.

Akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że w drugim dniu akcji nie wytrzymał serwer na którym umieszczona jest strona www.szlakpiastowski.pl. Z tego powodu, strona szlaku przez kilka godzin była nieaktywna, na szczęście awarię udało się dość szybko naprawić. Do sobotniego poranka, harmonogram wydarzenia został pobrany niemal 20 000 razy!

_MG_2650
_MG_2831
_MG_2974
_MG_3060
_MG_3195
_MG_3304

Organizatorzy szacują liczbę uczestników weekendu na około 10 000. Cieszy duża frekwencja podczas marszów z wojem w Gnieźnie, na rajdach rowerowych oraz w grach miejskich. W Poznaniu, w grze miejskiej wzięło udział prawie 100 osób, a liczba ta zapewne byłaby większa gdyby nie wspomniana awaria serwera. Dużą popularnością cieszyły się pikniki piastowskie w Pobiedziskach, Grzybowie, Gieczu i Wągrowcu. W miejscach tych spotkać można było wiele osób, które rozumiejąc ideę weekendu, podróżowały z punktu do punktu. Największe wrażenie na najmłodszych robiły strzały z gigantycznego trebusza w Grodzie Pobiedziska - widowiskowe wystrzelenie pocisku o wadze do 10 kg na odległość ok. 200 metrów robi potężne wrażenie. Wyjątkową aurę udało się stworzyć rekonstruktorom święta plonów w Gieczu. Piastowskie obrządki uświetniły śpiewy grupy Koło Jana. Można było z pewnością zapomnieć o otaczającym nas XXI wieku. Zupełnie jak w Grzybowie, kiedy podczas awantury karczemnej kawałki rozbitych na hełmach awanturników naczyń spadały u stóp oglądających inscenizację. Weekend zakończyło nocne zwiedzanie kościoła w Tarnowie Pałuckim. Mimo niedzieli i późnej pory, zebrała się grupa chętnych, aby podziwiać najprawdopodobniej najstarszy kościół drewniany w Polsce. Wyjątkowo podświetlony, wzbogacony opowieściami Marcina Moeglicha z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, zapadł z pewnością wielu osobom w pamięć.

To tylko kilka z zaoferowanych atrakcji. Pozytywne przyjęcie wydarzenia wśród mieszkańców regionu i turystów z pewnością zaowocuje kolejnymi edycjami.

Przypomnijmy, że patronat nad wydarzeniem sprawowali Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Polska Organizacja Turystyczna. Projekt został dofinansowany z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego.

Już dziś zapraszamy wszystkich pasjonatów historii początków państwa polskiego na II edycję Weekendu na Szlaku Piastowskim w 2017 roku.

 

Wideorelacje:

PIĄTEK 30.09
Relacja z Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki. Początek Weekendu na Szlaku Piastowskim.

SOBOTA 01.10
Ląd nad Wartą - Pyzdry. Szlak Piastowskim Lądem i Wodą. Relacja ze spływu kajakowego. Rozmowa z Michałem Czerniakiem - kustoszem muzeum w Pyzdrach.

http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/6716/z_ladu_do_pyzdr_kajakiem_na_szlaku_piastowskim.html

Wizyta w Makietach Dawnego Poznania. Spotkanie z autorem makiety - Krzysztofem Przybyła.

Gniezno. Prezentacja dawnych instrumentów i muzyki średniowiecznej. Wywiad z Adamem Jakubowskim z zespołu Imbridus.

Gniezno. Wywiad z koordynatorem Szlaku Piastowskiego - Przemysławem Buryan. 

Gniezno. Spotkanie ze średniowiecznym tańcem. Opowiada o tym Pani Iwona Piechocka.

NIEDZIELA 02.10
Pobiedziska. Trebuszomania w Grodzie Pobiedziska. Spotkanie z Komesem - Bartoszem Styszyńskim.

Grzybowo. Karczemna awantura i warsztaty rzemieślnicze. Opowiada kierownik rezerwatu Jacek Wrzesiński.

Giecz. Piastowski Piknik i święto plonów. Opowiada kierownik rezerwatu Teresa Krysztofiak.

Wągrowiec. Spotkanie z Drużyną Najemną SFORA. 

Poznań. Marsz z wojem. 

 

Projekt dofinansowany przez:

 

Patronat Honorowy

 

Patronat Medialny

        


SzlakPiastowski 🚴🚴🚴 Czyścić rowery i zapraszamy na rajdy w ramach II Weekend na Szlaku Piastowskim. 🚴🚴🚴
SzlakPiastowski Jak pogoda za oknem pięknieje to chętniej planujemy wycieczki na jednośladach. Tegorocznym II Weekend na Szlaku Piastowskim obfitować będzie w rajdy rowerowe. Zaplanujcie już teraz. Rajd z Wągrowca do Łekna, z Gniezna na Ostrów Lednicki, a może z Konina lub z Kalisza do Jarantowa? Informacje: 798 072 200. 🚴🚴🚴
2017-03-24T08:54:34+0000
SzlakPiastowski A wiele tych miejsc to oczywiście poznańska trasa Szlakiem Piastowskim:) Dołączamy się do zaproszeń i do zobaczenia #natrakcie!
Visit Wielkopolska Okienko na historię :)
Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu to sprytny pomysł jak poznać 1000 lat historii w czasie jednego spaceru. Oczywiście, żeby dobrze zwiedzić Miasto Poznań potrzeba przynajmniej tygodnia, ale Trakt to jego crème de la crème!

Nazwa nie jest przypadkowa, bo przez dziesięć wieków miasto faktycznie odwiedziło kilkunastu królów (nie tylko polskich), kilku cesarzy (wraz z Napoleonem i Ottonem III) a nawet rosyjski car. Ślady, które po sobie zostawili to zarówno potężne budowle, tajemnicze legendy, jak i kilka pikantnych anegdotek.

Do zobaczenia #naTrakcie !
2017-03-23T08:03:55+0000
SzlakPiastowski Dziękujemy Polskie Szlaki za promocję i zainteresowanie Szlakiem Piastowskim. W sezonie 2017 zaplanowaliśmy wiele ciekawy wydarzeń. Zapraszamy już w maju na II Weekend na Szlaku Piastowskim. W drogę! ;)
Polskie Szlaki Szlak Piastowski wiodący po atrakcjach Wielkopolski to jeden z ciekawszych projektów turystycznych w Polsce, sięgający do korzeni polskiej państwowości, do czasów pierwszych Piastów. Miejsca na Piastowskim Szlaku nierzadko są esencją polskości i tego, co kształtowało nasz naród. A na Szlaku spotkasz Ostrów Lednicki z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Kaliski Gród Piastów, Katedrę w Gnieźnie - matkę wszystkich polskich katedr, piastowski Zamek Królewski w Poznaniu i wiele innych, interesujących obiektów. Tym bardziej cieszy, że Szlak "żyje", rozwija się, daje możliwość uczestniczenia w ciekawych, oryginalnych imprezach, wystawach czy koncertach. Zapraszamy już dziś na Piastowski Szlak w Wielkopolsce! http://www.szlakpiastowski.pl
2017-03-20T21:35:09+0000
SzlakPiastowski 🌻🌺🌹Jutro pierwsza plenerowa impreza na Szlaku Piastowskim w 2017 roku! Zapraszamy do Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, na pożegnanie z Marzanną! Wszyscy już szukają oznak wiosny więc wierzymy, że jutrzejszy dzień trochę ją pogoni :) 🌺🌻🌹
Marzanna - powitanie wiosny szlakpiastowski.pl Zapraszamy na powitanie wiosny! Plenerowe widowisko edukacyjno-historyczne, gra terenowo-edukacyjna, konkurs na słomiane kukły. Wspólna grochówka i zabawą przy ognisku. Udział dzieci ze szkół i przedszkoli. Marzanna za to kibić ma smukł [...]
2017-03-20T09:30:36+0000
SzlakPiastowski Chociaż deszczowy weekend nie do końca sprzyja wycieczkom na świeże powietrze to z pewnością jest idealny żeby odwiedzić Targi - Regiony Turystyczne Na Styku Kultur, na których znajdziecie informacje o Szlaku Piastowskim. Szukajcie stoiska Inowrocławia! Dziękujemy Wielkopolska Organizacja Turystyczna za materiały promocyjne! 🚙 2017-03-18T07:19:17+0000
SzlakPiastowski Dzień dobry! 🌞🌞🌞 2017-03-17T07:55:30+0000
SzlakPiastowski Takie lekcje każdy zapamięta! 2017-03-16T18:59:13+0000
SzlakPiastowski Przemiany na Szlaku Piastowskim to sporo mniejszych, lokalnych inicjatyw ale również kilka dużych, znaczących projektów, nad którymi pieczę trzyma Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Prezentujemy krótki materiał WTK doskonale pokazujący w jakim kierunku zmierzają prace.
Szlak Piastowski - nie zgubisz drogi do nowych atrakcji wtkplay.pl Szlak Piastowski, markowy produkt turystyczny Wielkopolski, zmienia się na naszych oczach, w dużej mierze dzięki unijnym funduszom. Niedługo na jego trasie pojawią się nowe obiekty. Jakie? Dowiedzą się Państwo z tego odcinka magazynu. Zapraszamy!
2017-03-15T17:21:06+0000
SzlakPiastowski Weekend na Szlaku Piastowskim zbliża się wielkimi krokami. Przypominamy, że tematem przewodnim w tym roku jest "życie codzienne w piastowskim grodzie". Planujcie piękny majowy weekend na Szlaku Piastowskim!
SzlakPiastowski Z przyjemnością prezentujemy bohaterkę tegorocznej edycji święta szlaku:)
2017-03-15T07:09:26+0000
SzlakPiastowski 🎥W dzisiejszym, głównym wydaniu wielkopolskiego teleskopu wyemitowana została krótka relacja z przeprowadzonej dzisiaj w Gnieźnie debaty dotyczącej dalszych perspektyw rozwoju Szlaku Piastowskiego. Zachęcamy do obejrzenia. 🎥
13.03.2017 godz.18:30 poznan.tvp.pl 13.03.2017 godz.18:30
2017-03-13T19:47:24+0000

Zapisz się na newsletter