Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki

W piątek 30 września 2016 roku w Gnieźnie i na Szlaku Piastowskim odbyły się Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki – święto turystów i wszystkich osób z wielkopolskiej branży turystycznej.

Tegoroczne Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki były pierwszymi w całości poświęconymi jednemu produktowi turystycznemu – Szlakowi Piastowskiemu. Podczas części oficjalnej, która odbyła się w Gnieźnie z udziałem Marszałka Województwa Wielkopolskiego pana Marka Woźniaka oraz Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pana Zbigniewa Ostrowskiego, omówiona została idea restytucji Szlaku Piastowskiego, przedstawiono dotychczasowe działania na rzecz Szlaku oraz projekty związane z jego rozwojem.

Osobom zasłużonym dla rozwoju regionalnej turystyki wręczono honorowe odznaczenia. Z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego pana Marka Woźniaka Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, przyznaną przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, otrzymał dr hab. Armin Mikos von Rohrsheidt, prof. Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, za kompleksowe przebadanie potencjału turystycznego Szlaku Piastowskiego oraz wypracowanie nowej koncepcji jego przebudowy i reorganizacji oferty szlaku. Z kolei Odznakę honorową „Za Zasługi dla Turystyki” wręczono panu Piotrowi Alankiewiczowi – Prezesowi PTTK Oddział H. Cegielski-Poznań S.A, za wieloletnią działalność społeczną na rzecz popularyzacji turystyki i krajoznawstwa.

Podczas części oficjalnej rozstrzygnięto również III Edycję Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w której nagrodzono najlepsze prace, ukazujące piękno województwa wielkopolskiego, jego walory naturalne, dorobek historyczny i kulturowy. W części krajoznawczej Obchodów uczestnicy zwiedzili wybrane atrakcje turystyczne Szlaku Piastowskiego w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. Na koniec wzięli udział w pikniku edukacyjnym zorganizowanym w Grodzie Pobiedziska.

(od lewej) Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Zbigniew Ostrowski - Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego (fot. A. Kaleniewicz)
Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego (fot. A. Kaleniewicz)
Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki (fot. A. Kaleniewicz)
Piotrowi Alankiewiczowi – Prezesowi PTTK Oddział H. Cegielski-Poznań S.A, wyróżniony Odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki” (fot. A. Kaleniewicz)
Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki (fot. A. Kaleniewicz)
dr hab. Armin Mikos von Rohrsheidt, wyrózniony Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” (fot. A. Kaleniewicz)
Laureaci III edycji Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolksiego (fot. A. Kaleniewicz)
Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki (fot. A. Kaleniewicz)
Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki (fot. A. Kaleniewicz)

Organizatorami Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki 2016 byli: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolskie, Powiat Gnieźnieński oraz Gmina Pobiedziska.

Światowy Dzień Turystyki ustanowiony został przez Światową Organizację Turystyki w celu uświadomienia znaczenia turystyki i jej wpływu na wartości społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturowe. To najważniejsze cykliczne święto branży turystycznej obchodzone jest na świecie (począwszy od 1979 r.) 27 września każdego roku.

Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest jako święto ludzi, którzy związani są z turystyką zarówno zawodowo, jak i w ramach szeroko pojętej działalności społecznej. Jest on doskonałą okazją do integracji przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i środowiska turystycznego. Obchody tego dnia pozwalają na uhonorowanie osób zasłużonych dla turystyki, a także wymianę doświadczeń, podsumowanie podejmowanych działań i zapoznanie się z aktualną sytuacją rynkową. Tegorocznemu Światowemu Dniu Turystyki, którego oficjalne obchody odbyły się w Bangkoku (Tajlandia), przyświeca hasło: „Turystyka dla wszystkich! Promowanie uniwersalnej dostępności” (ang. Tourism for all! Promoting universal accessibility).

Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki mają w naszym regionie wieloletnią tradycję. Organizowane są każdego roku na przełomie września i października przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z partnerami lokalnymi. Do tej pory Obchody odbyły się w różnych rejonach Wielkopolski, w tym w ostatnich latach w Murowanej Goślinie, Turku, Śremie i Kościanie.

Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki to najważniejsza tego typu impreza w województwie wielkopolskim – okazja do spotkania się fachowców z różnych dziedzin, podsumowania mijającego sezonu turystycznego, a także wymiany doświadczeń i integracji branży. W Obchodach uczestniczą reprezentanci środowisk, dla których ważny jest rozwój turystyki i promocja Wielkopolski, a więc m.in. przedstawiciele władz województwa wielkopolskiego, organizacji pozarządowych, uczelni kształcących kadry dla turystyki, branży, samorządów lokalnych, a także władze i członkowie Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, publicyści krajoznawczy, media oraz inne podmioty i osoby odgrywające znaczącą rolę w popularyzowaniu turystyki w Wielkopolsce.

ZAŁĄCZNIKI:

pdfdr hab. Andrzej Wyrwa - Szlak Piastowski - drogami początków państwa polskiego5.3 MB

pdfdr Armin Mikos von Rohrscheidt - Turystyka dziedzictwa na "nowym" Szlaku Piastowskim: autentyczność - różnorodność - dostępność - indywidualizacja2.96 MB

pdfTomasz Wiktor - Przebudowa Szlaku Piastowskiego - kamienie milowe, plany, działania2.86 MB

pdfAgnieszka Rzempała-Chmielewska - Nowy model zarządzania szlakiem kulturowym - działalność Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”3.56 MB


Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Majówka nie musi trwać 3 dni...😊☀️
Obrazek
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie Wielkimi krokami zbliża się otwarcie sezonu turystycznego! Tradycyjnie już rozpoczniemy go hucznie, czyli długim weekendem majowym, który u nas potrwa aż 9 dni‼️ "Archeologiczna wiosna" - od 28.04 do 06.05! 🌷

Jeżeli jesteście ciekawi co jeszcze przygotowaliśmy dla Was w tym roku, zajrzyjcie na nasza stronę internetową, do zakładki "kalendarium".

http://www.biskupin.pl/kalendarz-imprez/
2018-04-17T08:52:07+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Dziś 17 kwietnia 2018 roku, imieniny obchodzą Jakub, Józef, Katarzyna i ... Radociech🎂. Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, złożone z członu Rado- ( "być zadowolonym, chętnym, cieszyć się) oraz członu -ciech ("cieszyć"). Może ono oznaczać "tego, który chętnie się cieszy". Znacie jakiegoś Radociecha? :) 😆 2018-04-17T06:00:00+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski 📢📢📢 Już w przyszły weekend Gród Pobiedziska z przytupem otwiera sezon 2018💥💥💥 Przypominamy o piastowskim wiecu i idealnym pomyśle na weekendową wycieczkę.⚔
Obrazek
Gród Pobiedziska Jeszcze tydzień i startujemy z II WIECEM PIASTOWSKIM W GRODZIE POBIEDZISKA.
Skansen Miniatur zapewnia mnóstwo atrakcji i zaprasza na uroczyste rozpoczęcie sezonu w sobotę 21.04
Szczegółowy harmonogram w linku.
Sława :)
https://www.facebook.com/events/2014051235484225/
2018-04-15T06:00:00+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Zapowiada się piękny weekend☀☀☀ Ekipa z @naszeszlaki zaprasza tym razem na Wzgórze Lecha do Gniezna⛪ Krótki artykuł do porannej kawy☕, potem praca, a potem ...w drogę... 🚙🚁🚆🛴✈🚣‍♂🏍🚌🚀
Obrazek
Gniezno - pierwsza stolica Polski | Nasze Szlaki - W drodze przez świat Gniezno – Oficjalnie najstarsze miasto w Polsce oraz jej pierwsza stolica. Niewiele jest miejsc mogących pochwalić się tak bogatą historią jak to niewielki miasto z Wielkopolski. W świadomości Polaków jest ono nierozerwalnie związane z początkiem naszego państwa. Lech, Czech i Rus Wszys...
2018-04-13T06:00:00+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Bądźcie na bieżąco z tym co przygotowuje w sezonie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wystarczy polubić stronę zespołu edukacyjnego i już żadna z ciekawych inicjatyw Cię nie ominie. Zachęcamy dawać łapkę! 👍👍👍
Obrazek
Edukacja na Lednicy - Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Kierownictwo Działu Edukacji Muzealnej dokonuje inspekcji terenowej przed rozpoczęciem sezonu. Równocześnie wraz z całym edukacyjnym zespołem witamy się z Wami na naszej fejsbukowej stronie - znajdziecie tu najświeższe informacje o naszych działaniach i planach w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (i nie tylko).

Z wiosennym i piątkowym pozdrowieniem,
Wasz DEM

P.S. Już tylko dziewięć dni!
2018-04-07T05:07:20+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Przygotowując się do "Weekendu na Szlaku Piastowskim", czas na przypomnienie sobie legend....np.o Królu Popielu. A Wy jakie znacie legendy słowiańskie?
Obrazek
Król Popiel Przed wiekami, nad wodami Gopła wznosił się warowny, potężny gród Kruszwica. Rządził tu król Popiel, który był bardzo zły i okrutny.
2018-04-06T11:24:19+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Początek wiosny to również początek sezonu turystycznego w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zachęcamy do wizyty i do obejrzenia krótkiego filmu o podwalinach państwa Mieszka I zrealizowanego na terenie obiektu.
Obrazek
Wielka wojna przodków Mieszka I Okres dynamicznego rozwoju rozpoczął się od VII wieku. Od 940 roku tworzy się nowy system sieci grodów, rozbudowywany przez poprzedników Mieszka - mówi prof....
2018-04-05T07:02:54+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Trochę historii o największej romańskiej świątyni w Polsce - Rotunda Świętego Prokopa w Strzelnie
Obrazek
Strzelno - Rotunda Świętego Prokopa Zapraszamy do zwiedzenia Rotundy Świętego Prokopa w Strzelnie. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków w Polsce i na świecie. Film o Bazylice...
2018-03-29T12:16:11+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski W wolny, świąteczny weekend warto wybrać się na wycieczkę na Szlak Piastowski. Zachęcamy do lektury ciekawej relacji ze zwiedzania Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Gratulacje dla Brama Poznania za pozytywne opinie o ich pracy. Dziękuję zespołowi @naszeszlaki za nadesłanie artykułu.
Obrazek
Ostrów Tumski i Brama Poznania – czyli wyprawa do miejsca, gdzie zaczęła się Polska Ostrów Tumski niby niepozorna piaszczysta wysepka, jedna z wielu które w dawnych czasach oblewane były wodami Warty, a jednak miejsce wyjątkowe. To właśnie tutaj założono jeden z pierwszych grodów, który w połączeniu z sąsiadującymi ośrodkami władzy z biegiem lat przeistoczył się w...
2018-03-29T07:59:51+0000

Zapisz się na newsletter