Dzień Wolnej Sztuki

Dotknij mnie, czyli sztuka na wyciągnięcie ręki.

Dzień Wolnej Sztuki organizujemy od 2011 roku. Przez te pięć lat w prawie 60 muzeach w całej Polsce przekonywaliśmy zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość.

Przekonywaliśmy, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki. 22 kwietnia 2017 roku o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji. Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.

Każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać. [www.dzienwolnejsztuki.pl]

 

To już siódma ogólnopolska, a czwarta w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy edycja Dnia Wolnej Sztuki. To niecodzienne, spotkanie z pięcioma zabytkami z naszej kolekcji. Startujemy w samo południe, gdzie po wsłuchaniu się w historię obiektów podyskutujemy nie tylko o tym czym one są, z czego są wykonane, jaka historia jest w nich zaklęta ale też o emocjach jakie w nas wywołują.

 

MUZUEM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO

22 kwietnia o godz. 12.00 Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza dorosłych i dzieci na ogólnopolską akcję -"Dzień Wolnej Sztuki". Muzeum przygotowało spokojne zwiedzanie wystawy „WIKINGOWIE W POLSCE? Dla dorosłych, QUIZY dla dzieci, "PLAKATOBRANIE" i 10% zniżki na wydawnictwa – sprawdź szczegółowy program poniżej. WSTĘP WOLNY!

Czy wiesz, że w Muzeum spędzasz przed zabytkiem około 8 sekund? To trochę mało. Właśnie dlatego powstała ogólnopolska inicjatywa, która umożliwia zatrzymanie się nad wybranymi eksponatami, przyjrzenie się im. Tego dnia kurator wystawy opowie Wam o 5 zabytkach spośród ponad 100 na wystawie "WIKINGOWIE W POLSCE? Zabytki skandynawskie z ziem polskich". Po zwiedzaniu zaplanowana jest dyskusja w miłej atmosferze. Dla rodziców z dziećmi Muzeum proponuje rozwiązywanie quizu do wystawy, tworzenie własnych historii do nieznanych zabytków oraz TOP 5 najlepszych zabytków!

PROGRAM "Dnia Wolnej Sztuki"

CZĘŚĆ I (godz. 12.00-13.00)
po wystawie "WIKINGOWIE W POLSCE" oprowadzi jeden z kuratorów - dr Michał Bogacki (Dyrektor MPPP w Gnieźnie) i opowie o PIĘCIU wybranych zabytkach, a będzie to:

- Miecz z napisem na głowni, Wielkopolska, X wiek
- Młotek Thora z bursztynu, Wolin, XI-XII w.
- Zawieszka z przedstawieniem kobiecej postaci, Truso, X-XI w.
- Zapinki żółwiowate (para), wczesne średniowiecze
- Relikwiarz św. Korduli z Kamienia Pomorskiego, kopia
dyskusja z uczestnikami jeśli wyrażą na to chęć

CZĘŚĆ II (godz. 13.00-14.00)
rodzinne zwiedzanie wystawy "WIKINGOWIE W POLSCE?" poprowadzi Marta Karalus-Kuszczak (Pracownia edukacyjna)
rozwiązywanie quizu związanego z zabytkami ze Skandynawii
TOP 5 najlepszych obiektów na wystawie - tworzenie rankingu
słowne i obrazowe opowiadanie na temat wybranych zabytków – alternatywna historia zabytków

DODATKOWO:
wietrzenie magazynów książkowych - bezpłatne rozdawanie wybranych publikacji i plakatów, 10% zniżki na nowe wydawnictwa Muzeum - będzie z czego wybierać!

 

Informacje:

www.muzeumgniezno.pl
61 426 46 41 

 

Lokalizacja

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter