Zaniemyśl i Płowce

Zakon krzyżacki, sprowadzony ongiś do Polski przez Księcia Konrada Mazowieckiego dla obrony północnych rubieży Mazowsza przed pogańskimi Prusami, groził w wieku XIV zagładą całemu lechickiemu gniazdu. Podbiwszy przy pomocy miecza i pożogi całą dziedzinę pruską, wdarli się Krzyżacy na Pomorze polskie i do Gdańska, a wreszcie zagarnęli pograniczne ziemie, Chełmińską i Dobrzyńską.

Dawni pogańscy Prusowie, znani ze swoich łupieskich wypraw na Polskę, okazali się jedynie niesfornymi sąsiadami w porównaniu z tymi doskonale uzbrojonymi barbarzyńcami, osłaniającymi mord i rabunek znakiem krzyża.

Co kilka lat zbrojne roty krzyżackie wdzierały się daleko w głąb Wielkopolski i Kujaw, znacząc szlak swego pochodu łunami pożarów i zgliszczami miast i wsi. Polska, rozbita na wiele drobnych i skłóconych ze sobą księstw, nie zawsze mogła sprostać tej ogromnej potędze militarnej, wspomaganej przez cały ówczesny Zachód.

Przykładem zaciekłej walki na śmierć i życie między Polską a teutońskim krzyżactwem były wyprawy zbrojne w 1331 roku, które pozostawiły na Ziemi Wielkopolskiej i w pamięci jej dzielnego ludu niezatarte ślady w postaci licznych podań. Krzyżacy podjęli w owym roku dwie wielkie wyprawy: pierwszą w lipcu na Wielkopolskę, drugą we wrześniu na Kujawy i Kalisz.

Wielkopolska nie była wtedy przygotowana do wojny. Gdy więc roty krzyżackie, paląc po drodze Gniezno, Pobiedziska, Kostrzyń i Środę, zbliżały się od południa ku Poznaniowi, miejscowe rycerstwo wielkopolskie wspólnie z okolicznym chłopstwem zorganizowało wielką obronę. W tym celu wykopano ogromny wał ziemny wzdłuż łańcucha jezior: Zaniemyskiego, Wielkich i Małych jezior, Bnińskiego, Kórnickiego i Skrzynki aż do rzeki Kopły wpadającej do Warty na południe od Poznania. Okop ten, długości pięciu i pół mili, był wzmocniony nawodnionym rowem. W ten sposób powstała ogromna, naturalna reduta, broniona od zachodu i południa korytem Warty, a od wschodu owym okopem ziemnym, łańcuchem jezior i rzeką Kopią. Zamknięty tym szańcem obszar tworzył nieregularny prostokąt i obejmował pięć mil kwadratowych, a służył dla obrony ludności okolicznych wiosek, która schroniła się wraz z całym swoim dobytkiem. Krzyżakom nie udało się zdobyć tego obozu. Do rozprawy doszło pod Zaniemyślem, gdzie część oddziałów napastniczych została rozbita i zmuszona do wycofania się w kierunku Gniezna.

Wzdłuż tego wału przez długie wieki wykopywano kości najezdników, zbroję krzyżacką i miecze ze znakiem krzyża. A resztki owych szańców zachowały się po dzień dzisiejszy i po dzień dzisiejszy miejscowa ludność opowiada, iż te wały sypał i umacniał chłop wielkopolski lat temu przeszło sześćset dla obrony swego życia i mienia przed najazdem wroga.

Rok 1331 nie pozostał bez śladu także i w podaniach ludu Ziemi Kujawskiej. Jedno z nich, związane z bitwą pod Płowcami, tak mówi:

Kiedy Krzyżacy obładowani łupami powracali spod Kalisza i Konina do swoich granic, król polski, Władysław zwany Łokietkiem, zagrodził im ze swym rycerstwem drogę na Kujawach pod Płowcami i zadał dotkliwą klęskę. Krzyżacy zaczęli cofać, ale wtedy uderzył na nich od tyłu pewien książę wielkopolski. Napierani z obu stron, Krzyżacy zaczęli ratować się ucieczką na wschód, w kierunku Brześcia Kujawskiego.

Wieźli wtedy ze sobą ogromną, żelazną skrzynię, wypełnioną zrabowanymi skarbami, a nie chcąc oddać ich w ręce polskie, postanowili je zatopić. Nadjechawszy nad brzeg niewielkiego, ale głębokiego jeziora, położonego wśród pagórków, stoczyli żelazny jaszcz ze wzgórza wprost w głąb jeziora, a sami umknęli. Jezioro to zowie się Sadłożek. Leży o dwie mile od Brześcia Kujawskiego i o niepełną milę od Lubrańca, w dawnej majętności Słożek.

Od czasu bitwy pod Płowcami minęło wiele setek lat, a wieść o skarbach krzyżackich, spoczywających na dnie jeziora Sadłożek, była przekazywana wśród ludu z pokolenia na pokolenie. Zresztą nie tylko wśród ludu. Każdy bowiem z dziedziców Słożka, odstępując lub nabywając ową majętność, zastrzegał sobie w akcie sprzedaży czy kupna specjalne prawa własności na wypadek wydobycia owych skarbów z jeziora.

U schyłku minionego wieku jeden z kolejnych dziedziców Słożka, obywatel Wąsierski, postanowił nawet osuszyć jezioro i skarb ów wydobyć. Sprowadził w tym celu z Brześcia Kujawskiego specjalną machinę z czerpakami do wylewania wody. Ale praca ta została zarzucona, gdyż okazało się, iż dno jeziora zalegają ogromne warstwy grząskiego mułu i szlamu, w którym poszukiwania wszelkie są daremne.

Tak więc skarbiec krzyżacki wciąż jeszcze leży na dnie jeziora Sadłożek i do dziś krąży o nim wśród ludu podanie z czasów króla Łokietka.

 rys zaniemysl

źródło: "O Popielu, którego myszy zjadły oraz inne podania i legendy wielkopolskie" (Wyd. Poznańskie, 1984)

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Na długie zimowe wieczory najlepsze kino, teatr lub wykład 👨‍🏫 Zapraszamy do Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.
Obrazek
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu Serdecznie zapraszamy!
2018-01-11T09:02:02+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Poczytne, kolorowe, edukujące i interesując.. co to takiego? Książki "Kultura Piastów dla dzieci" ! Światło dzienne ujrzał kolejny tom - Czasy mnichów i klasztorów. Dostępne w baaardzo atrakcyjnej, promocyjnej cenie. Ktoś chętny? Proszę pisać na biuro@szlakpiastowski.travel. #zwiedzajszlakpiastowski 2018-01-04T13:26:14+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Wczoraj Telewizja Polska S.A. wyemitowała serial Korona Królów. Nie cichną, raczej negatywne, opinie o tej produkcji. O kilku można poczytać na poniższej stronie. A co Wy uważacie? Oglądaliście? Podzielcie się Waszym zdaniem.
Obrazek
"Korona Królów" jest tak zła, jak wszyscy się spodziewali. Festiwal drwin z nowej "superprodukcji" Tego się można było spodziewać. Telewizyjna Jedynka wyemitowała dzisiaj dwa pierwsze odcinki "Korony Królów" i internauci już prześcigają się w wytykaniu twórcom serialu absurdów. A ten nie dość, że nie trzyma się kupy historycznie, to jeszcze jest tragicznie sztuczny.
2018-01-02T10:41:02+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Szykujecie się już do sylwestrowej nocy? Podrzucamy krótki artykuł skąd wziął się Sylwester, dlaczego noc z 999 na 1000 rok była tak ważna i co ma z tym wszystkim wspólnego Lewiatan. Artykuł na kilka chwil, bo przecież nie można zabierać cennego czasu przygotowań :)
Obrazek
Skąd się wziął sylwester, czyli o historii zabawy do białego rana Tańce, szampan, fajerwerki, muzyka i całonocna szalona zabawa – z tym większości z nas kojarzy się sylwestrowa noc, w czasie której żegnamy stary rok i witamy nowy. Ale czy zastanawialiśmy się, dlaczego właśnie tak hucznie witamy nadejście Nowego Roku? Okazuje się, że historia sylwes...
2017-12-29T08:32:38+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim pomyślności i niezapomnianych podróży na Szlaku Piastowskim!🌲🌲🌲 #zwiedzajszlakpiastowski 2017-12-22T08:05:02+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Dzień dobry! Wigilia już za 4 dni!:) Dzięki inicjatywie Radio Plus Gniezno powstała kolęda na Szlaku Piastowskim. Oczywiście w otoczeniu obiektów Szlaku Piastowskiego. Tekst kolędy : Na szlaku Piastów w Polan chrzcielnicy Anioł zwiastuje Boga Lednicy Wszyscy prędko tu zmierzajmy z księciem Mieszkiem chwałę dajmy - Zbawcy naszemu -------------------------------- W pierwszej stolicy królów aż pięciu Monarchów dawnych służy dziecięciu Święty Wojciech im przewodzi Na świat w Gnieźnie Bóg przychodzi - Nasz odkupiciel ---------------------------------- Wągrowiec śpiewa wraz z cystersami Bo się narodził Pan nad Panami Nielba z Wełną splotły wody Chwalą Boga Piastów grody - Biją pokłony -------------------------------- Dziś dla Trzemeszna dobra nowina Rodzi się u nas Święta dziecina Szewc Kiliński z mieszkańcami w bazylice z aniołami - Bogu cześć dają #zwiedzajszlakpiastowski, #szlakpiastowski
Obrazek
Radio Plus Gniezno Oto kolejna kolęda Radia Plus Gniezno... tym razem na Szlaku Piastowskim
#radioplus #gniezno #kolęda #trzemeszno #wągrowiec #dziekanowice #mokgniezno #szlakpiastowski #katedra
2017-12-20T08:20:30+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Konkurs „Z kamerą wśród Piastów” rozstrzygnięty! Zobaczcie, którzy młodzi twórcy najciekawiej promują Szlak Piastowski: http://bit.ly/2jVlhf9 2017-12-18T12:01:33+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Chociaż minął już ponad miesiąc od inscenizacji Dziadów w Rezerwat Archeologiczny w Gieczu/Archaeological Reserve in Giecz to przypominamy wyjątkową fotorelację z tego wydarzenia. Taki klimat tylko w Gieczu 🎭 A Wy co myśliście? 🤔🤔🤔 #zwiedzajszlakpiastowski
Obrazek
Marcin Drab Photo Rebel Dziady – przedchrześcijański obrzęd zaduszny, którego istotą było "obcowanie żywych z umarłymi", a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków (dziadów), okresowo powracającymi do swych dawnych siedzib, za czasów swojego życia. Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju . Nazwa "dziady" używana była w poszczególnych gwarach głównie na terenach Białorusi, Polesia, Rosji i Ukrainy (niekiedy także na obszarach pogranicznych, np. Podlasie, Obwód smoleński, Auksztota), jednak pod różnymi innymi nazwami (pominki, przewody, radecznica, zaduszki) funkcjonowały bardzo zbliżone praktyki obrzędowe, powszechne wśród Słowian i Bałtów, a także w wielu kulturach europejskich, a nawet pozaeuropejskich.

Inscenizacja odbyła się w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu.
2017-12-18T11:38:34+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Szukasz pomysłu na wycieczkę? Ruszaj na Szlak Piastowski. Wejdź na naszą stronę i zapoznaj się z nowymi pomysłami kilkudniowych podróży. Dla Ciebie i rodziny, dla grupy znajomych, dla Twojej klasy czy szkoły. Napisz do nas i #zwiedzajszlakpiastowski #szlakpiastowski.
Obrazek
Zwiedzaj Szlak Piastowski – Oficjalna strona usług Szlaku Piastowskiego Nasze tematyczne pakiety pobytowe są propozycją, którą kierujemy do instytucji i biur podróży. Dbamy o to aby jakość usług, które oferujemy zapewniały satysfakcję uczestnikom jak i podmiotom, które decydują się z nami współpracować. Jesteśmy otwarci zarówno na korzystanie z naszy...
2017-12-11T08:46:04+0000

Zapisz się na newsletter