Czy mamy w sobie geny Piastów?

Ile Piasta w Polaku, a ile Polaka w Piaście? Czy żyją wśród nas potomkowie Piastów? Niedługo poznamy wyniki badań rodziny królewskiej, które mogą wstrząsnąć nie tylko środowiskiem historycznym i  genealogicznym, ale również genetycznym.

40 BISKUPIN 4

W 2013 ogłoszono nowy projekt badawczy pod kierownictwem prof. dr. hab. Marka Figlerowicza, który ma na celu zbadanie genetycznej przeszłości naszego narodu. W ramach tych badań realizowanych przez Poznańskie Centrum Archeogenomiki zostanie zanalizowanych łącznie ok. 200 próbek z Polski pobranych z cmentarzy i krypt. Projekt ten, poza odpowiedzeniem na pytania związane z początkami naszej pierwszej dynastii, dostarczy ważnych materiałów historykom do dalszych dyskusji na temat teorii auto- i allochtonicznej.

Światem rządzą wnuki Piastów

Większość Polaków nie jest w stanie udowodnić genealogicznego pochodzenia od Piastów – choć, co ciekawe, takim pochodzeniem może wykazać się prawie każdy prezydent Stanów Zjednoczonych. W przeszłości wielu osadników wywodziło się z brytyjskiej arystokracji, która wśród przodków często miała członków rodziny królewskiej (ze względu na liczne małżeństwa międzydynastyczne każdy brytyjski monarcha tamtych czasów pochodzi od Piastów). Królewska krew prezydentów Stanów Zjednoczonych zaintrygowała nawet urodzonego w Ameryce finansistę i dziennikarza Harolda Brooksa-Bakera, który wysnuł na ten temat własną teorię.

6 POZNAN 23

Według Brooksa-Bakera wyborami w Stanach Zjednoczonych rządziła zasada największej królewskości – kandydat, który miał największy procent pochodzenia od europejskich władców, zawsze obejmował urząd prezydencki. Dla poparcia swojej tezy przywoływał liczne przykłady, takie jak np. wybory między Ronaldem Reaganem (potomkiem króla Anglii Edwarda III) a Walterem Mondale’em, który, jak argumentował Brooks-Baker, nie miał królewskich przodków, a jego przegrana potwierdzała nieuświadomione upodobania amerykańskiego demosu. Przewidywania zachwiały się, gdy twórca teorii założył na podstawie swoich wyliczeń, że w 2004 roku wybory wygra Jan Kerry, który miał więcej królewskiego pochodzenia od Jerzego Busha. Tego samego roku Harold Brooks-Baker umarł, a nowe teorie chcące zajrzeć w głąb misterium amerykańskiej demokracji zaczęły krążyć wokół innych parametrów, takich jak wzrost kandydatów i długość nazwiska.

Na tropie potomków Piastów

Według oficjalnej historii ostatnim przedstawicielem dynastii piastowskiej był książę legnicki Jerzy Wilhelm zmarły w 1675 w Brzegu. Wiemy jednak, że Piastowie mieli nieślubne potomstwo i nie byłoby pewnie nierozsądnym założeniem, że wśród przeszło trzystu męskich przedstawicieli Piastów przynajmniej paru z nich miało nieudokumentowane potomstwo. Być może były i Piastówny, które urodziły dzieci, a ich imiona nie zachowały się w materiałach źródłowych. Są to na razie co prawda jedynie przypuszczenia, jednak gdy poznamy DNA Piastów, będziemy w stanie odszukać przynajmniej część krewnych i potomków Piastów.

12 GNIEZNO 11

Krewnych Piastów będziemy mogli odnaleźć w oparciu o chromosom Y, który w niemal niezmienionej formie przekazywany jest z ojca na syna. W ten sposób istnieje szansa na zidentyfikowanie wśród współczesnych Polaków krewnych i potomków Piastów w bezpośredniej męskiej linii. Krewnych będzie można odszukać również w bezpośredniej żeńskiej linii za pomocą DNA mitochondrialnego, który jest przekazywany w niemal niezmienionej formie przez matkę na jej dzieci (zarówno synów, jak i córki). To między innymi analiza DNA mitochondrialnych krewnych umożliwiła niedawno identyfikację szczątków króla Ryszarda III.

Wnuki Piastów bez piastowskich genów

Jednak wielu Polaków pochodzi od Piastów w liniach mieszanych (tzn. w łańcuchu genealogicznym występowali zarówno mężczyźni, jak i kobiety). Henryk Sienkiewicz, Dezydery Chłapowski, Czesław Miłosz czy Antoni Madaliński to tylko kilka znamienitych postaci z polskiej historii, które wśród przodków miały Piastów. Nie mają one najprawdopodobniej piastowskiego chromosomu Y lub piastowskiego DNA mitochondrialnego, ale czy w ich DNA mogły się zachować piastowskie nukleotydy?

15 GNIEZNO 2

DNA nie dziedziczymy po wszystkich przodkach - do pokolenia prapradziadków możemy być pewni, że po każdym z antenatów odziedziczyliśmy DNA. Zaś od pokolenia prapraprapradziadków możemy być pewni, że nie każdy z naszych biologicznych przodków przekazał nam swój DNA. Z tego powodu z niektórymi przodkami jesteśmy bliżej spokrewnieni, niż wynikałoby z prostych wyliczeń.

Dlatego wielu potomków w liniach mieszanych nie odziedziczyło po Piastach odcinków DNA - skoro możliwe jest nieodziedziczenie DNA po przodku z siódmego pokolenia, tym bardziej jest to możliwe przy przodku z dwudziestego pokolenia. Nie oznacza to oczywiście, że jest to zupełnie niemożliwe - prawdopodobnie część osób pochodzących z rodziny piastowskiej z mieszanych linii ma w istocie DNA Piastów. Pamiętajmy, że niebieskoocy czytelnicy More Maiorum to genetyczna rodzina! Kolor tęczówki odziedziczyliśmy po przodku, który żył ok. 400 pokoleń ternu - jakie mieliśmy szanse, że tak odległy przodek będzie i naszym genetycznym przodkiem?

Czy masz DNA królów?

Choć nie znamy jeszcze wyników genetycznych Piastów, to DNA innych władców jest już publicznie dostępne. Dzięki temu osoby, które zbadały swój DNA, mogą nie tylko dowiedzieć się więcej o swoich korzeniach dla celów genealogicznych, ale również porównać swój mitochondrialny DNA do króla Ryszarda lub chromosom Y do Stuartów. Z czasem dostępnych będzie więcej publicznych genetycznych profili historycznych osób, a genealogia genetyczna stanie się coraz częściej uczęszczanym mostem pomiędzy genealogią a historią.

11 OSTROW LEDNICKI 7


Więcej informacji na temat testów DNA i ich genealogicznego zastosowania mogę Państwo znaleźć na stronie www.genealogiagenetyczna.com - pierwszym polskim blogu poświęconym genealogii genetycznej.


 

źródło: moremaiorum.pl

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Przypominamy dzięki TV Gniezno minione targi Tour Salon. W materiale sporo informacji zwłaszcza o działalności promocyjnej powiatu gnieźnieńskiego. Zobaczcie jak wyglądało stoisko Wielkopolska.travel.
Obrazek
TV Gniezno Międzynarodowe Targi Poznańskie
Tour-Salon
Powiat Gniezno
SzlakPiastowski
Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie
Koronacja Królewska Gniezno
2018-02-20T13:31:06+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Dzisiaj dla odmiany, piastowski żart:) Przychodzi Klient do księgarni... - Jest kronika Galla? - AnoNiMa? - A to szkoda :( Do widzenia 💥 😂🤣😂 Życzymy miłego dnia!:)☀️ Może Wy też znacie jakieś piastowskie żarty? 😎😎😎
2018-02-14T10:17:00+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Już nie możemy się doczekać! Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy stanie się jeszcze atrakcyjniejsze. Zapraszamy już teraz... |#zwiedzajszlakpiastowski #muzeumlednica
Obrazek
Nowoczesna siedziba Muzeum na Lednicy za 20 mln złotych! W pierwszej połowie 2020 roku turyści odwiedzający Szlak Piastowski zyskają unikalny obiekt muzealny, który zostanie wybudowany w Dziekanowicac...
2018-02-13T15:33:59+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Ruiny zamku w Wenecji Budowa zamku rozpoczęła się prawdopodobnie przed rokiem 1390, a już w 1395r. miało miejsce częściowe jego zniszczenie przez skłócony z Nałęczami ród Grzymalitów. Pomiędzy 1411 a 1420 rokiem na zamku wybuchł pożar, dokonując zniszczeń na tyle dużych, że ówczesny właściciel postanowił go sprzedać za sumę 270 grzywien. W latach 1479-80, w związku z przeprowadzoną reformą administracyjną zapadła decyzja o likwidacji zamku. Tak więc dokonano rozbiórki murów zamkowych, których pozostałości są dziś jednym z ciekawszych obiektów położonych na Szlaku Piastowskim ZAMEK WG M. KOKOSZYŃSKIEGO, 1985r. Źródło: http://www.zamkipolskie.com/wenecja/wenecja.html 2018-02-12T08:44:09+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Wczoraj rozpoczęła się kolejna edycja targów Tour Salon w Poznaniu. Zapraszamy do stoiska Wielkopolska.travel gdzie znajdziecie również materiały Szlaku Piastowskiego - jeszcze ciepłe kalendaria wydarzeń na 2018 rok i pakiety wycieczkowe oraz spotkacie reprezentację z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zapraszam! #toursalon #zwiedzajszlakpiastowski #wielkopolska 2018-02-10T10:26:13+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski No cóż... zawsze lepiej pytać czy wolno :) Zachęcamy do przesyłania ciekawych materiałów filmowych :)
Obrazek
Nordic Brotherhood Viking spears a drone at Ren Faire
2018-02-01T14:28:34+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Oto jak dawniej wyglądał pomnik bitwy polsko-krzyżackiej w Płowcach (27 września 1331r.). W 1931r. w miejscu bitwy usypano 20-metrowy kopiec, który upamiętniał wydarzenia sprzed 600 lat. Został on jednak zniszczony w czasie II wojny światowej, lecz w 1961r. usypano kolejny kopiec, na którym postawiono pomnik, który dziś jest jednym z kluczowych obiektów Szlaku Piastowskiego. Źródło: www.wiadomosci24.pl fot. nieznany 2018-01-31T12:19:40+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Kiedy zimy nie widać coraz częściej myślimy o wiośnie i o lecie i o kolejnym sezonie turystycznym. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przygotowało już pełną ofertę edukacyjną na 2018 rok. Warto zaglądnąć i zaplanować wizytę. #zwiedzajszlakpiastowski #muzeumpierwszychpiastownalednicy
Obrazek
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Sezon tuż tuż :)
Zapraszamy serdecznie na pełną ofertę edukacyjną w naszych oddziałach :)
Więcej szczegółów na stronie muzealnej
http://www.lednicamuzeum.pl/strona,lekcje-muzealne.html
2018-01-30T13:05:59+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Kto nie przejeżdżał przez Konin i nie zapamiętał górującej nad miastem sylwetki hotelu Konin? To jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Tym bardziej miło nam poinformować, że od dzisiaj jest on również na naszej liście partnerskich hoteli. Od poniedziałku do piątku możecie więc liczyć na 10% zniżki. Jeżeli oczywiście w recepcji pokażecie Kartę Piasta :) Zapraszamy do Konina! #zwiedzajszlakpiastowski #kartapiasta Hotel Konin 2018-01-26T12:04:01+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Wybieracie się na Szlak Piastowski? Warto pamiętać, że jego południową bramą jest piękne i historyczne miasto Kalisz. Gratulujemy I Love Kalisz pięknych plenerów :)
Obrazek
I Love Kalisz Jak piękny jest Kalisz ten tylko się dowie, kto tu mieszkał... DOSKONAŁY film promujący najstarsze i najpiękniejsze miasto w Polsce. Podziękujmy Kubie za ten wysiłek, który włożył w stworzenie tego cuda! 😍😇😉

Video: Kuba Kędzia
2018-01-23T09:01:07+0000

Zapisz się na newsletter