Założenie Poznania

Kilka długich lat upłynęło już od chwili, gdy trzej bracia, Lech, Czech i Rus, pożegnali się ze sobą.

Nadeszła pogodna, złota jesień - okres myślistwa. Lech zabrał swoją drożynę i wyruszył na wielkie łowy. Za drużyną powlokły się wozy na upolowaną zwierzynę oraz piesi łucznicy i oszczepnicy, jako że czasy nie były zupełnie spokojne. Skierowali się na zachód i wkrótce wkroczyli w ogromną puszczę. Raz po raz pomykała przez drużyną książęcą to gromada płochliwych saren, to jeleń rogacz. Niekiedy ziemia zadudniła od ciężkiego truchtu stada żubrów lub turów. Wtedy puszcza napełniała się psim jazgotem, tętentem kopyt końskich i graniem rogów myśliwskich obwieszczających triumf łowiecki.

Trzeciego dnia rano, w pogoni za potężnym turem, dotarli aż do ujścia rzeki Cybiny do Warty, gdzie leżała wioska rybaków i bobrowników książęcych, Stragona. Nagle od północy zabrzmiał wśród puszczy daleki odgłos rogów.

— Któż to być może? — ozwał się kneź Lech — czy nie zabłąkał się który z wojów naszych?

Wojowie popatrzyli wokół siebie — byli wszyscy. Wozy ze zwierzyną również nadciągały skrzypiąc kołami po leśnych wykrotach. Za pierwszym rogiem ozwał się drugi i trzeci.

— Wróg to pewnie jakiś najechał ziemie nasze — rzekł kneź Lech, po czym kazał cofnąć się na skraj lasu i przygotować się do odparcia napaści. Łucznicy i oszczepnicy skryli się za drzewami, a wojowie przygotowali łuki i miecze i uformowali szyk bojowy. A tymczasem granie rogów było coraz liczniejsze i coraz bliższe. Wiatr donosił już tętent kopyt końskich i gwar ludzi. Wreszcie wychyliła się z puszczy spora drużyna wojów. Na jej czele jechali dwaj wodzowie. Zdążali wprost ku Stragonie.

Kneź Lech rozkazał swym wojom zadąć na rogach hasło bojowe, po czym zwinąwszy dłoń w tubę zakrzyknął:

— Kto jesteście i czego szukacie na obcej ziemi?

— Ziemia to niczyja, a czego szukamy, to rzecz nasza! — ozwał się któryś z jadących.

Nie było na co czekać. Na rozkaz knezia Lecha zawarczały pierwsze groty łuczników, a on sam razem z drużyną uderzył jak wicher na wroga. Już miały się skrzyżować wzniesione w górę miecze, gdy nagle Lech rzucił broń na ziemię i krzyknął radośnie:

— Czech! Rus! Brać moja! Bywajcie!

Zdumieli się wojowie obu drużyn, a potem schowawszy miecze zaczęli się witać. A trzej bracia, Lech, Czech i Rus, padli sobie w ramiona i ściskali się długo i serdecznie.

Kneź Lech postanowił godnie uczcić spotkanie z braćmi, rozkazał więc rozpalić ogniska i piec nad nimi na rożnach sarnie i jelenie udźce. Przy jadle i miodzie rozwiązały się języki, więc Czech i Rus na przemian jęli opowiadać o kilkuletnich swoich wędrówkach wśród Słowian za Odrą. Byli u Ranów na wyspie Rugii i u Radarów w świętym grodzie Swarożyca w Radogoszczy, i w Dyminie u Czrezpienian, i u Obodrzytów w Dąbinie, i u Wagrów w Lubece.

— Wszyscy oni — opowiadał Rus — połączyli się razem i dzielnie gromią Germanów, których my zowiemy Niemcami, jako że mowy naszej nie znają.

— Pomagaliśmy im w bojach, a teraz wracamy z licznymi darami — dodał Czech.

— Zdrowie wasze, bratowie! — ozwał się Lech wznosząc w górę srebrną czarę z miodem — w wasze ręce, Czechu i Rusie!...

Gdy kubek z miodem obiegł w krąg zgromadzonych przy ognisku kneziów, Lech znów zabrał głos:

— Dzień dzisiejszy pozostanie na zawsze w pamięci naszej, w tym bowiem dniu poznan był po wielu latach rozłąki brat mój Rus i brat mój Czech. Na pamiątkę tego spotkania zbuduję na miejscu wioski Stragony nowy gród warowny i nazwę go Poznan.

— Hural...hura! — wykrzyknęli na znak radości i zgody wszyscy wojowie.

— Niech żyje nowy gród Poznan!

— Niech żyje kneź Lech!

I znowu srebrna czara z miodem obiegła w krąg zebraną starszyznę.

Wiosną następnego roku kneź Lech zbudował na prawym brzegu Warty warowny gród Poznan. Na podgrodziu zaczęli wznosić swe domy rzemieślnicy i kupcy. W ten sposób powstało miasto Poznań, które z czasem przekroczyło lewy brzeg Warty i tu się najbujniej rozbudowało.

A podanie o założeniu miasta trzech braci znalazło później swój wyraz na jednej z wieżyczek ratusza poznańskiego, gdzie widnieją trzy dostojne głowy nakryte wspólnym kołpakiem.

rys zalozenie poznania

źródło: "O Popielu, którego myszy zjadły oraz inne podania i legendy wielkopolskie" (Wyd. Poznańskie, 1984)

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Na długie zimowe wieczory najlepsze kino, teatr lub wykład 👨‍🏫 Zapraszamy do Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.
Obrazek
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu Serdecznie zapraszamy!
2018-01-11T09:02:02+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Poczytne, kolorowe, edukujące i interesując.. co to takiego? Książki "Kultura Piastów dla dzieci" ! Światło dzienne ujrzał kolejny tom - Czasy mnichów i klasztorów. Dostępne w baaardzo atrakcyjnej, promocyjnej cenie. Ktoś chętny? Proszę pisać na biuro@szlakpiastowski.travel. #zwiedzajszlakpiastowski 2018-01-04T13:26:14+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Wczoraj Telewizja Polska S.A. wyemitowała serial Korona Królów. Nie cichną, raczej negatywne, opinie o tej produkcji. O kilku można poczytać na poniższej stronie. A co Wy uważacie? Oglądaliście? Podzielcie się Waszym zdaniem.
Obrazek
"Korona Królów" jest tak zła, jak wszyscy się spodziewali. Festiwal drwin z nowej "superprodukcji" Tego się można było spodziewać. Telewizyjna Jedynka wyemitowała dzisiaj dwa pierwsze odcinki "Korony Królów" i internauci już prześcigają się w wytykaniu twórcom serialu absurdów. A ten nie dość, że nie trzyma się kupy historycznie, to jeszcze jest tragicznie sztuczny.
2018-01-02T10:41:02+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Szykujecie się już do sylwestrowej nocy? Podrzucamy krótki artykuł skąd wziął się Sylwester, dlaczego noc z 999 na 1000 rok była tak ważna i co ma z tym wszystkim wspólnego Lewiatan. Artykuł na kilka chwil, bo przecież nie można zabierać cennego czasu przygotowań :)
Obrazek
Skąd się wziął sylwester, czyli o historii zabawy do białego rana Tańce, szampan, fajerwerki, muzyka i całonocna szalona zabawa – z tym większości z nas kojarzy się sylwestrowa noc, w czasie której żegnamy stary rok i witamy nowy. Ale czy zastanawialiśmy się, dlaczego właśnie tak hucznie witamy nadejście Nowego Roku? Okazuje się, że historia sylwes...
2017-12-29T08:32:38+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim pomyślności i niezapomnianych podróży na Szlaku Piastowskim!🌲🌲🌲 #zwiedzajszlakpiastowski 2017-12-22T08:05:02+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Dzień dobry! Wigilia już za 4 dni!:) Dzięki inicjatywie Radio Plus Gniezno powstała kolęda na Szlaku Piastowskim. Oczywiście w otoczeniu obiektów Szlaku Piastowskiego. Tekst kolędy : Na szlaku Piastów w Polan chrzcielnicy Anioł zwiastuje Boga Lednicy Wszyscy prędko tu zmierzajmy z księciem Mieszkiem chwałę dajmy - Zbawcy naszemu -------------------------------- W pierwszej stolicy królów aż pięciu Monarchów dawnych służy dziecięciu Święty Wojciech im przewodzi Na świat w Gnieźnie Bóg przychodzi - Nasz odkupiciel ---------------------------------- Wągrowiec śpiewa wraz z cystersami Bo się narodził Pan nad Panami Nielba z Wełną splotły wody Chwalą Boga Piastów grody - Biją pokłony -------------------------------- Dziś dla Trzemeszna dobra nowina Rodzi się u nas Święta dziecina Szewc Kiliński z mieszkańcami w bazylice z aniołami - Bogu cześć dają #zwiedzajszlakpiastowski, #szlakpiastowski
Obrazek
Radio Plus Gniezno Oto kolejna kolęda Radia Plus Gniezno... tym razem na Szlaku Piastowskim
#radioplus #gniezno #kolęda #trzemeszno #wągrowiec #dziekanowice #mokgniezno #szlakpiastowski #katedra
2017-12-20T08:20:30+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Konkurs „Z kamerą wśród Piastów” rozstrzygnięty! Zobaczcie, którzy młodzi twórcy najciekawiej promują Szlak Piastowski: http://bit.ly/2jVlhf9 2017-12-18T12:01:33+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Chociaż minął już ponad miesiąc od inscenizacji Dziadów w Rezerwat Archeologiczny w Gieczu/Archaeological Reserve in Giecz to przypominamy wyjątkową fotorelację z tego wydarzenia. Taki klimat tylko w Gieczu 🎭 A Wy co myśliście? 🤔🤔🤔 #zwiedzajszlakpiastowski
Obrazek
Marcin Drab Photo Rebel Dziady – przedchrześcijański obrzęd zaduszny, którego istotą było "obcowanie żywych z umarłymi", a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków (dziadów), okresowo powracającymi do swych dawnych siedzib, za czasów swojego życia. Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju . Nazwa "dziady" używana była w poszczególnych gwarach głównie na terenach Białorusi, Polesia, Rosji i Ukrainy (niekiedy także na obszarach pogranicznych, np. Podlasie, Obwód smoleński, Auksztota), jednak pod różnymi innymi nazwami (pominki, przewody, radecznica, zaduszki) funkcjonowały bardzo zbliżone praktyki obrzędowe, powszechne wśród Słowian i Bałtów, a także w wielu kulturach europejskich, a nawet pozaeuropejskich.

Inscenizacja odbyła się w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu.
2017-12-18T11:38:34+0000
Szlak Piastowski
SzlakPiastowski Szukasz pomysłu na wycieczkę? Ruszaj na Szlak Piastowski. Wejdź na naszą stronę i zapoznaj się z nowymi pomysłami kilkudniowych podróży. Dla Ciebie i rodziny, dla grupy znajomych, dla Twojej klasy czy szkoły. Napisz do nas i #zwiedzajszlakpiastowski #szlakpiastowski.
Obrazek
Zwiedzaj Szlak Piastowski – Oficjalna strona usług Szlaku Piastowskiego Nasze tematyczne pakiety pobytowe są propozycją, którą kierujemy do instytucji i biur podróży. Dbamy o to aby jakość usług, które oferujemy zapewniały satysfakcję uczestnikom jak i podmiotom, które decydują się z nami współpracować. Jesteśmy otwarci zarówno na korzystanie z naszy...
2017-12-11T08:46:04+0000

Zapisz się na newsletter